Racketlonin SM-kilpailut 2015

Uudet mestarit kruunattiin Helsingissä

Olli Marjamäki uusi miesten mestaruutensa ja Anna Wall nousi ensiyrittämällään naisten mestariksi.
Mitalistit luokittain:
Miehet A: 1. Olli Marjamäki ÅLK, 2. Marko Välimäki Smash, 3. Juho Vuorinen Espoo
Naiset: 1. Anna Wall VT, 2. Monika Nousmaa MyyrSq, 3. Kristina von Konow Espoo
Miehet B: 1. Axel Waris ÅLK, 2. Jukka Julin TTC Boom, 3. Jaakko Kotisaari Firsbeat
Miehet C: 1. Jussi-Pekka Nieminen FC Hulkendal, 2. Mika Niskanen JUPY, 3. Ville Pajakkala LaTe
Miehet 45: 1. Jaakko Syrjänen KauKa, 2. Sami Lithenius TTC Boom, 3. Marko Arvonen Nokia
Miehet 50: 1. Mika Kiljunen Smash, 2. Kimmo Pennanen Espoo, 3. Seppo Raiski Espoo
Miehet 55: 1. Harri Kilpinen Lo-Te, 2. Ike Rautio HSK, 3. Pekka Tennilä PT 75
Miehet 60: 1. Harri Peltola Nastola, 2. Tapio Saari Lahti, 3. Kale Leskinen HSK
Miehet 65: 1. Risto Kumpulainen Lahti, 2. Sten Lindström Billnäs, 3. Niilo Rönkkö ITS
Pojat u21: 1. Luka Penttinen HamSu, 2. William von der Pahlen TTC Boom, 3. Anton Savolainen Nastola
Pojat u16: 1. Luka Penttinen HamSu, Juho Kantola TTS, 3. Joel Pennanen Espoo

Tulokset on julkaistu tässä alempana.

Miehet A

1. kierros
Olli Marjamäki ÅLK – Mikko Nissinen Smash +31 (21/13 21/16 21/3 -)
Marko Pietilä PT75 – Mika Kiljunen Smash +30 (21/8 21/18 21/7 -)
Juho Vuorinen Espoo – William von der Pahlen TTCBoom +23 (22/20 21/10 21/12 11/10
Marko Välimäki Smash – Petri Luoma Tre +18 (20/22 21/6 22/20 7/4)
Välierät
Olli Marjamäki – Marko Pietilä +29 (13/21 21/7 21/13 21/6)
Marko Välimäki – Juho Vuorinen +18 (21/10 21/11 17/21 5/4)
Pronssiottelu
Juho Vuorinen – Marko Pietilä +12 (8/21 21/4 16/21 21/8)
Loppuottelu
Olli Marjamäki – Marko Välimäki +15 (13/21 21/14 21/6 8/7)

Marko Välimäki, Olli Marjamäki, Juho Vuorinen

Sijat 5-8
Mikko Nissinen – Mika Kiljunen +18 (19/21 21/19 21/1511/9)
William von der Pahlen – Petri Luoma +1 (20/22 21/15 5/21 21/8)
Sijat 7-8
Mika Kiljunen – Petri Luoma +9 (21/17 21/10 5/21 21/11)
Sijat 5-6
William von der Pahlen – Mikko Nissinen +21 (21/13 19/21 15/21 21/0)


Miehet B

1. kierros
Jukka Julin TTC Boom bye
Ville Kostin Mikkeli – Pauli Byckling TTS +20 (21/14 22/20 21/12 4/2)
Mikko Kaskama LPR – Mikko Heikkinen Tre +24 (21/11 4/21 21/6 21/5)
Joel Pennanen Espoo bye
Jaakko Kotisaari Firstbeat bye
Otto Laurila OTC bye
Axel Waris ÅLK – Eero Limnell PoPy +19 (17/21 21/18 21/14 16/3)
Aki Mikkonen Hki bye
Puolivälierät
Jukka Julin – Ville Kostin +28 (21/1 21/16 17/21 11/4)
Mikko Kaskama – Joel Pennanen +15 (21/17 15/21 21/9 21/16)
Jaakko Kotisaari – Otto Laurila +29 (21/15 21/10 21/9 -)
Axel Waris – Aki Mikkonen +17 (16/21 21/15 22/20 19/5)
Välierät
Jukka Julin – Mikko Kaskama +3 (21/1 145/21 17/21 13/19)
Axel Waris – Jaakko Kotisaari +17 (21/12 21/19 18/21 14/5)
Pronssiottelu
Jaakko Kotisaari – Mikko Kaskama +36 (21/14 21/9 21/4)
Loppuottelu
Axel Waris – Jukka Julin +20 (4/21 21/5 21/10 12/2)


Jukka Julin, Axel Waris, Jaakko Kotisaari


Miehet C

1. kierros
Samuli Halla-Aho Tuusula bye
Ville Kostin Mikkeli – Petri Minkkinen Vaasa +38 (21/6 21/4 11/5 -)
Mika Niskanen JUPY – Markus Kantola TTS +19 (21/6 21/5 5/21 7/3)
Mikko Laiho Mikkeli – Markus Elomäki Tre +30 (21/10 21/15 21/8 -)
Timo Pyykkö PaTe – Markus Kaukonen ESP ¬ +44 (21/3 21/7 15/21 21/3)
Jukka-Pekka Nieminen FC Hulkendal – Aki Martin Hki +31 (21/7 20/22 21/2 -)
Pekka Kärkkäinen Hki – Antti Haarahiltunen Nurmijärvi +50 (21/7 21/10 21/8 21/9)
Ville Pajakkala PaTe – Juha Ovaskainen LPR +7 (8/21 21/3 7/21 21/5)
Puolivälierät
Ville Kostin – Samuli Halla-Aho +17 (19/21 21/19 23/21 21/6)
Mika Niskanen – Mikko Laiho +13 (21/11 21/13 10/21 15/9)
Jukka-Pekka Nieminen – Timo Pyykkö +26 (21/7 17/21 21/5 -)
Ville Pajakkala – Pekka Kärkkäinen +13 (21/7 21/17 7/21 18/9)
Välierät
Mika Niskanen – Ville Kostin +11 (21/16 21/4 7/21 14/11)
Jukka-Pekka Nieminen – Ville Pajakkala +19 (21/11 13/21 21/4 3/3)
Pronssiottelu
Ville Pajakkala – Ville Kostin +19 (21/12 21/12 11/21 14/3)
Loppuottelu
Jukka-Pekka Nieminen – Mika Niskanen +12 (21/11 6/21 21/5 11/10)


Jukka-Pekka Nieminen, Ville Pajakkala (kuvasta puuttuu Mika Niskanen)


Naiset

Lohko A
Anna Wall VT – Monika Nousmaa MyyrSq +2 (21/17 16/21 9/21 21/6)
Anna Wall – Pia Konoi Espoo +33 (21/10 21/7 15/21 21/7)
Monika Nousmaa – Pia Konoi +56 (21/1 21/9 21/3 21/15)
Lohko B
Päivi Kilpeläinen TTS – Kristina von Konow Espoo +4 (15/21 10/21 21/17 21/4)
Päivi Kilpeläinen – Salla Kaukonen GraniTennis +35 (14/21 21/13 21/5 21/3)
Kristina von Konow – Salla Kaukonen +36 (22/24 21/10 21/3 21/12)

Välierät
Anna Wall – Kristina von Konow +6 (21/8 15/21 11/21 21/12(
Monika Nousmaa – Päivi Kilpeläinen +27 (21/12 21/7 21/3 7/21)

Sijat 5-6
Pia Konoi – Salla Kaukonen +15 (16/21 21/12 21/8 22/24)

Pronssiottelu
Kristina von Konow – Päivi Kilpeläinen +24 (21/18 21/10 21/11 +)
Loppuottelu
Anna Wall – Monika Nousmaa +4 (21/11 17/21 5/21 21/7)


Anna Wall, Monika Nousmaa (kuvasta puuttuu Kristina von Konow)


Miehet 45

Lohko A
Sami Lithenius TTCBoom – Jukka Raumanni Vantaa +55 (21/14 21/2 21/8 21/5)
Sami Lithenius – Samuli Hakala ÅLK +20 (21/14 21/10 21/10 12/21)
Jukka Raumanni – Samuli Hakala +27 (21/9 21/16 21/11 -)
Lohko B
Jaakko Syrjänen Kauhajoen Kalske – Marko Arvonen Nokia +32 (21/9 21/11 21/13 22/20)
Jaakko Syrjänen– Tuomo Wall Valkeakoski +63 (21/3 21/4 21/12 21/2)
Marko Arvonen – Tuomo Wall +40 (21/10 21/7 21/6 -)

Sijat 5-6
Tuomo Wall – Samuli Hakala w.o.
Pronssiottelu
Marko Arvonen – Jukka Raumanni +27 (7/21 21/9 21/2 21/11)
Loppuottelu
Jaakko Syrjänen – Sami Lithenius +2 (13/21 21/9 21/14 11/20)


Sami Lithenius, Jaakko Syrjänen, Marko Arvonen


Miehet 50

1. kierros
Ahti Antikainen Hki – Paul Geitel Vantaa +52 (21/3 21/2 21/6 -)
Puolivälierät
Mika Kiljunen Smash – Jukka-Pekka Nieminen FC Hukendal w.o.
Seppo Raiski Espoo – Jussi Kontola Espoo +29 (21/10 21/8 17/12 -)
Jukka Julin TTC Boom – Ilkka Virtanen JSK +14 (21/3 21/7 10/21 14/21)
Kimmo Pennanen Espoo – Ahti Antikainen +12 (8/21 20/22 21/6 21/9)
Välierät
Mika Kiljunen – Seppo Raiski +15 (21/10 21/11 5/21 17/7)
Kimmo Pennanen – Jukka Julin +16 (4/21 21/8 21/4 9/6)
Pronssiottelu
Seppo Raiski – Jukka Julin +21 (10/21 21/8 21/5 4/1)
Loppuottelu
Mika Kiljunen – Kimmo Pennanen w.o.


Seppo Raiski, Mika Kiljunen, Kimmo Pennanen


Miehet 55

Harri Kilpinen Lo-Te – Ike Rautio HSK +32 21/12 21/9 16/21 21/16)
Harri Kilpinen Lo-Te – Pekka Tennilä PT 75 +28 (17/21 21/2 21/14 21/15)
Harri Kilpinen – Esko Kumpulainen MyyrSq +50 (21/12 21/4 21/11 21/7)
Harri Kilpinen – Aimo Lindberg TSSq +29 (21/3 21/10 16/21 21/16)
Ike Rautio – Pekka Tennilä +12 (5/21 21/4 21/7 18/21)
Ike Rautio– Esko Kumpulainen +30 (21/14 21/14 21/8 21/18)
Ike Rautio – Aimo Lindberg +22 (21/4 20/22 16/21 21/9)
Pekka Tennilä – Esko Kumpulainen +18 (21/6 21/17 16/21 21/17)
Pekka Tennilä – Aimo Lindberg +22 (21/6 21/19 15/21 21/10)
Esko Kumpulainen – Aimo Lindberg +6 (21/7 16/21 10/21 21/13


Pekka Tennilä, Harri Kilpinen, Ike Rautio


Miehet 60

Lohko A
Tapio Saari Lahti – Kale Leskinen HSK +16 (21/9 21/14 6/21 21/9)
Tapio Saari – Markku Merta MyyrSq +3 (22/20 21/18 9/21 21/11)
Kale Leskinen – Markku Merta +16 (21/17 20/22 21/5 20/22)
Lohko B
Harri Peltola Nastola – Keijo Winte Hki +12 (21/23 21/8 18/21 21/17)
Harri Peltola – Timo Räisänen MyyrSq +34 (21/3 21/4 14/21 21/15)
Harri Peltola – Pentti Viinikainen Masku +34 (21/4 21/11 19/21 21/12)
Keijo Winte – Timo Räisänen +3 21/3 14/21 10/21 21/18)
Keijo Winte – Pentti Viinikainen +37 (21/1 14/21 21/18 21/0)
Timo Räisänen – Pentti Viinikainen +18 (21/8 21/15 17/21 21/18)

Sijat 5-6
Timo Räisänen – Markku Merta +15 (24/26 21/15 21/18 15/7)
Pronssiottelu
Kale Leskinen – Keijo Winte w.o.
Loppuottelu
Harri Peltola – Tapio Saari +19 (21/7 21/7 9/21 6/3)


Tapio Saari, Harri Peltola (kuvasta puuttuu Kale Leskinen)


Miehet 65

Risto Kumpulainen Lahti – Sten Lindström Billnäs +16 (13/21 21/11 21/10 9/6)
Risto Kumplainen – Niilo Rönkkö ITS +56 (21/13 21/4 21/4 21/7)
Sten Lindström – Niilo Rönkkö + (21/11 21/8 21/10)


Sten Lindström, Risto Kumpulainen, Niilo Rönkkö


Pojat u21

Luka Penttinen HamSu – William von der Pahlen TTC Boom +18 (19/21 21/15 21/9 22/20)
Luka Penttinen HamSu – William von der Pahlen TTC Boom +18 (19/21 21/15 21/9 22/20)
Luka Penttinen – Anton Savolainen Nastola +26 (21/17 21/9 21/11 -)
Luka Penttinen – Jussipekka Salo Jyväskylä +21 (21/7 21/14 21/9 9/21)
William von der Pahlen – Anton Savolainen +35 (21/10 21/9 21/11 21/19)
William von der Pahlen – Jussipekka Salo +47 (21/0 21/6 21/10 -)
Anton Savolainen – Jussipekka Salo +2 (21/11 21/16 21/18 5/21)


William von der Pahlen, Luka Penttinen, Anton Savolainen


Pojat u16

Luka Penttinen HamSu – Juho Kantola TTS +17 (19/21 21/4 21/9 11/21)
Luka Penttinen – Joel Pennanen Espoo +20 (21/16 18/21 21/12 11/2)
Juho Kantola – Joel Pennanen +11 (21/8 7/21 19/21 21/7)


Luka Penttinen, Joel Pennanen (kuvasta puuttuu Juho Kantola)


Share on Facebook