Joukkueiden ja nelinpelin SM-kisat 1.-2.9. Mikkelissä

Mikkelin Slice järjestää joukkueiden ja nelinpelin SM-kilpailut Mikkelin Sport Forumissa 1.-2.9. Joukkuekilpailu lauantaina, nelinpelit pääosin sunnuntaina.

TULOKSET (avaa linkki ja klikkaa kuvaa ladataksesi pdf-tiedoston): 

JOUKKUE_ELIITTI_Mikkeli_2018
JOUKKUE_KILPA_Mikkeli_2018
NELINPELI_ELIITTI_A-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_ELIITTI_B-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_ELIITTI_jatko_Mikkeli_2018
NELINPELI_HARRASTE_Mikkeli_2018
NELINPELI_KILPA_A-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_KILPA_B-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_KILPA_jatko_Mikkeli_2018
NELINPELI_MIXTY_A-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_MIXTY_B-lohko_Mikkeli_2018
NELINPELI_MIXTY_jatko_Mikkeli_2018
NELINPELI_NAISET_Mikkeli_2018
NELINPELI_U16_Mikkeli_2018

HUOM! Kilpailuinfoa tämän sivun alalaidassa!

Lisätietoa antavat:
Klaus Kerttula (kilpailunjohtaja), klaus.kerttula(at)slicemikkeli.com, +358 44 979 4654
Pauli Byckling (SRL), pauli.byckling(at)racketlon.fi, +358 40 801 8072

ILMOITTAUTUNEET (tilanne 28.8.)

Joukkuekilpailu:

MA

 • RCU (Laine, Penttinen, Vahtola, Pakisjärvi)
 • Racketlonväki (Syrjänen, Kainulainen, Mustonen, O. Tennilä)
 • TTC Boom (Välimäki, von der Pahlen, Lithenius, Boden)
 • Slice (O. Laiho, J. Pennanen, Rämä, Väre, Muukkonen)

MB

 • RCU 2 (Pönkkö, Hinkula, Kouri, Putila)
 • Racketlonväki 2 (P. Tennilä, A. Wall, Elomäki, Rundman)
 • TTC Boom 2 (Byckling, Antikainen, Makkonen, Niemelä)
 • KTS (Vuorinen, Suorsa, Pohjamo, Soininen, Koskenalusta)

MC

 • TTC Boom 3 (Nivala, Malmi)

NA

 • Valkeakosken Tennis (A. Wall, Männistö)
 • TTC Boom (Mäkelä, Virtanen)

Nelinpelit:

MA

 • Luka Penttinen / Tommi Laine
 • William von der Pahlen / Otto Tennilä
 • Juho Vuorinen / Taavi Suorsa
 • Markus Vahtola / Ari-Pekka Pakisjärvi
 • Henrik Mustonen / Pekka Kainulainen
 • Oskari Laiho / Mirko Muukkonen

MB

 • Ilari Pönkkö / Kari Hinkula
 • Jukka Kouri / Pertti Putila
 • Pauli Byckling / Jukka Honkanen
 • Markus Rämä / Kimmo Väre
 • Mikko Laiho / Klaus Kerttula

MC

 • Sami Järvinen / Ari Kujala
 • Markus Nivala / Sami Malmi
 • Jouni Kekoni / Mika Ahokas

55+

 • Pekka Tennilä / Carl Kristian Rundman
 • Reijo Makkonen / Ahti Antikainen

NA

 • Anna Wall / Helmi Männistö
 • Heli Mäkelä / Terhi Virtanen
 • Anne Laitinen / Viivi Paksu

Sekanelinpeli

 • Heli Mäkelä / Pauli Byckling
 • Terhi Virtanen / Tommi Laine
 • Anna Wall / Henrik Mustonen
 • Anne Laitinen / Mikko Laiho
 • Viivi Paksu / Oskari Laiho
 • Elina Byckling / Reijo Makkonen

 

 

Tietoa kilpailusta – Joukkuekilpailun osallistumisoikeudet ja joukkuekokoonpanot

Eliitti (A)/Kilpa (B)

Joukkue voidaan muodostaa siten, että vähintään kahden pelaajan on oltava samasta racketlonseurasta tai racketlonin osalajin seurasta (nk. ”runkopelaajat”). Näiden lisäksi joukkuetta voidaan täydentää vapaasti muilla pelaajilla. Joukkueen runkopelaajat tulee ilmoittaa ilmoittautumisen yhteydessä ja koko joukkue viimeistään viikkoa ennen kilpailua. Joukkueotteluun nimetyt kaksinpelaajat eivät saa pelata saman joukkueottelun nelinpelissä, näin ollen yksittäiseen joukkueotteluun tarvitaan vähintään neljä pelaajaa. Joukkueeseen voidaan nimetä maksimissaan viisi pelaajaa. Joukkueotteluiden välillä pelaajaa tai pelaajien rooleja voi vaihtaa. Pelaajaa ei saa vaihtaa kesken joukkueottelun.

Harraste (C), Naiset, Juniorit, Tulokas (D)
Ei seurarajoituksia, pelaajien ei tarvitse edustaa samaa seuraa. Yksittäisen pelaajan ei tarvitse olla minkään seuran jäsen. Joukkueen nimeämiskäytäntöön sovelletaan samoja sääntöjä kuin A/B-luokissa. Kaksinpelaajat saavat pelata nelinpelissä, eli joukkueottelussa tarvitaan 2-4 pelaajaa. Joukkueeseen voidaan nimetä maksimissaan neljä pelaajaa. Joukkueotteluiden välillä pelaajaa tai pelaajien rooleja voi vaihtaa. Pelaajaa ei saa vaihtaa kesken joukkueottelun.

Nelinpelit – osallistumisoikeudet

Ei seurarajoituksia, nelinpeliparin pelaajien ei tarvitse edustaa samaa seuraa. Yksittäisen pelaajan ei tarvitse olla minkään seuran jäsen.

Osallistumismaksut:

Joukkuekisa
• Eliitti (A), Kilpa (B): 120€/joukkue
• Naiset, Harraste (C): 80€/joukkue
• Tulokas/aloittelija (D), Juniorit: 60€/joukkue

Nelinpelit
• Aikuiset: 30€/pelaaja
• Juniorit: 20€/pelaaja

Lisenssit

Joukkue- ja nelinpelin SM-kilpailujen virallisiin luokkiin (A, B, C, Naiset, Juniorit) osallistuvilta pelaajilta vaaditaan voimassa oleva SRL:n kilpailulisenssi.

Joukkuekilpailu – pelijärjestelmä

Joukkuekisan yksittäinen joukkueottelu koostuu kahdesta kaksinpelistä ja yhdestä nelinpelistä, jotka pelataan aina seuraavassa järjestyksessä: 1. kaksinpeli, 2. kaksinpeli, nelinpeli.

Joukkueen kaksinpelaajista kulloinkin voimassa olevassa rankingluettelossa korkeammalla oleva pelaaja pelaa 1. kaksinpelissä ja alempana oleva 2. kaksinpelissä. Kilpailun johto voi kuitenkin käyttää harkintavaltaa ja muuttaa joukkueen sisäistä rankingia (esim. mikäli pitkän pelaamattomuuden takia ei pelaajalla ole lainkaan rankingia). Joukkueottelun pelaajat on merkittävä ottelukorttiin ennen ottelun alkua oikeille pelipaikoilleen (nelinpeliparissa myös squashin pelijärjestys) ja joukkueen pelijärjestys on toimitettava järjestäjille viimeistään 10 minuuttia ennen ottelun alkua. Joukkueen pelijärjestystä ei tarvitse paljastaa vastustajalle ennen joukkueen virallista ilmoittamista.

Joukkueotteluiden osalajit pelataan virallisissa SM-luokissa (A, B, C, Naiset, Juniorit) 15 pisteeseen, D-luokassa 11 pisteeseen. Osaotteluiden yhteenlaskettu kokonaispistemäärä ratkaisee ottelun voittajan.

Mikäli yhteispistetilanne on tasan viimeisen osaottelun eli nelinpelin päättyessä, pelataan koko joukkueottelun ratkaiseva nk. gummiarm-piste. Kaikissa osalajeissa erän/osalajin voittoon tarvitaan vähintään kahden pisteen ero. Tasatilanteen 14-14 jälkeen (D-luokassa 10-10) syötetään vuorotellen.

Squash pelataan joukkueottelussa racketlonin nelinpelisäännön mukaan kahtena peräkkäisenä kaksinpelinä siten, että ylemmäksi/ensimmäiseksi ottelukorttiin merkitty nelinpelaaja aloittaa. Nelinpeliparin jälkimmäiset pelaajat jatkavat tilanteesta, jossa toinen joukkue on saavuttanut 8 pistettä.

Share on Facebook