Racketlon tuli nimenä ja varsinkin urheilulajina tutummaksi syksyn mailapelileirillä Turussa. Racketlonliitto järjesti yhdessä erikoiseurojen kanssa ensimmäisen junioreille suunnatun mailapelileirin. Paikkana Manhattan Sport Center.
Leiri oli suunnattu 9-17 vuotiaille mailapeleistä kiinnostuneille tytöille ja pojille. Osallistujia oli Turusta mutta myös kauempaakin. Kauimpaa saapuneet leiriläiset olivat Keravalta ja Sipoosta. Pitkänmatkalaisille oli varattu mökkimajoitus ja ohjelmaa myös â€virallisen†leiriohjelman ulkopuolella. Suosituimpia olivat frisbeegolf ja Caribian kylpyläreissu.
Kahden ensimmäisen päivän aikana käytiin läpi Racketlonin osalajit: Pöytätennis, sulkapallo, squash ja tennis. Pääpaino oli tekemisessä ja mahdollisimman nopeasti itse pelaamiseen siirtymisessä. Yksityiskohtaisilla lajihienouksilla ja säännöilläkään ei junnuja liikaa vaivattu. Ohjelmassa keskityttiin peruslyöntien opettelemiseen ja lajinomaiseen liikkumiseen. Kun kaikilla leiriläisillä oli mailapelitaustaa se kyllä näkyi tekemisessä. Uudenkin lajin opit tuntuivat tarttuvan todella nopeasti ja valmentajana oli mukava seurata, kun kehityksen voi havaita jo yhden harjoituskerran aikana. Toisen päivän alkulämmittelyosuudella pelattiin Turku vs. Muu Maailma salibandyottelu. Turku sijoittui kovassa seurassa hienosti toiseksi maalein 6-8.
Kolmantena päivänä pidettiin leirikilpailut hieman sovelletuin säännöin. Tarvittaessa esim. squashissa valittiin pelitasoon soveltuva pallo ja tenniksessä pelattiin â€kakkossyöttö alakautta sinnepäin kelpaa†mentaliteetilla. Racketlonin perusidea kuitenkin säilytettiin. Kaikissa osalajeissa pelataan vastakkain ja piste-ero lopussa ratkaisee. Jos eroa ei saada aikaiseksi, niin pelataan viimeisessä lajissa yksi ratkaiseva piste. Näin leirikisassa kävikin ja tuo â€gummiarmiksi†nimetty piste nähtiin tenniksessä peräti kahdesti. Molemmissa peleissä oli mukana Akseli Gröndahl ja hän myös voitti molemmat pisteet ja siten siis ottelutkin. Akseli kertoi jälkeenpäin, ettei juuri jännittänyt, no uskoo ken tahtoo… Parasta leirillä oli tuusulalaisen Ville Onkamon mukaan uusien lajien opettelu, kaverit ja tietysti kylpyläreissu.
Valmennustiimin muodostivat:
Olli Marjamäki, Tennisseura ÅLK, Manhattan Sport Center
Jukka Julin, Pöytätennis- ja racketlonseura TTC Boom, Racketlonliitto
Anssi Mättänen, Squashseura TSSq
Camilla Rantanen ja Anniina Soini, Sulkapalloseura Clear
Olli Julin Pöytätennis- ja racketlonseura TTC Boom
Manhattan Sport Center tarjosi loistavat puitteet ja mahdollisti leirin järjestämisen. Kokemukset olivat senverran hyviä että seuraavan leirin ajankohtaa jo suunniteltiin. Hiihtoloma olisi yksi mahdollinen vaihtoehto.
Racketlonliiton seuraavista leireistä Turussa ja muualla tiedotetaan mahdollisimman pian.
Racketlonliitto https://www.racketlon.fi/
Jukka Julin
Share on Facebook