Nelinpelin MM ja Czech Open

Suomella loistava päivä nelinpeleissä
Nelinpelin MM-kisat Prahassa toivat Suomelle kaksi kultaa ja yhden hopean. Michaela Björnström ja Mikko Kärkkäinen olivat odotetun suvereeneja ja veivät kolmannen perättäisen MM-tittelin.
Miesten nelinpelissä sen sijaan nähtiin yllätys, kun suomalaispari Mikko Kärkkäinen ja Ismo Rönkkö välierissä pudottivat ykkösijoitetun parin Christoph Krenn / Michael Dickert +13 pisteellä. Loppuottelussa kukistui pari Peter Vesely CZE / Oliver Kudicke GER, joka oli puolestaan pudottanut kakkossijoitetut välierissä.
Naisten nelsinpelissä Michaela Björnström otti hopeaa parinaan Itävallan Kerstin Peckl.
Poikien alle 21 nelinpeli on vielä kesken ja siellä Antti Tyyskä voi vielä lisätä mitalitiliä.

Nelinpelin MM-kilpailut / Doubles World Championships
Praha 2.-3.4.2009

Miesten nelinpeli / Men’s doubles
1. kierros / 1st round

Christoph Krenn / Michael Dickert AUT bye
Pavel Kracik / Lubomir Pala CZE – Michael Eubel / Florian Kroier GER 21/9 21/17 21/14 – +23
Christian Wall / Henrik Håkansson SWE – Antti Tyyskä FIN / Ray Krawcewitz AUT 21/8 17/21 21/19 21/19 +13
Sebastian Büschel / Thorsten Müller GER bye
Krzysztof Samonek / Norbert Stolicki POL bye
Ismo Rönkkö / Mikko Kärkkäinen FIN – Christian Alte / Michael Holzinger GER 21/10 21/8 21/16 – +29
Jacek Szubert / Rav Rykowski POL – Marc Grau / Stephan Frenkel GER 9/21 21/14 21/12 18/9 +13
Rickard Persson SWE / Marcel Weigl AUT bye
Peter Vesely CZE 7 Oliver Kudicke GER bye
Jan Port / Martin Bartos CZE – Robert Jamrich / Ondrej Prusek CZE 10/21 21/19 21/14 21/10 +9
Phil Reid / Calum Reid SCO – Ken-Kristjan Toomjoe / Andre-Kristopher Toomjoe EST 7/21 21/9 21/11 14/8 +14
Anders Rickan / Mika Hasmats SWE bye
Paul Twisterling / Alwin Krist NED bye
Levente Nándori / Zoltan Czingraber HUN – Stefan Jezler CZE / Thorsten Deck GER w.o.
Tomas Jirouch / Michal Jurena CZE – Jonathan Kraemer / Paul Sach GER 16/21 21/18 21/9 12/7 +15
Alexander Köpf / Oliver Zwiers GER bye
2. kierros / 2nd round
Christoph Krenn / Michael Dickert AUT – Pavel Kracik / Lubomir Pala CZE21/12 21/8 21/17 – +26
Christian Wall / Henrik Håkansson SWE – Sebastian Büschel / Thorsten Müller GER 21/12 6/21 21/13 21/9 +14
Ismo Rönkkö / Mikko Kärkkäinen FIN – Krzysztof Samonek / Norbert Stolicki POL 17/21 14/21 21/14 21/11 +6
Jacek Szubert / Rav Rykowski POL – Rickard Persson SWE / Marcel Weigl AUT 7/21 21/6 21/15 15/13 +9
Peter Vesely CZE 7 Oliver Kudicke GER – Jan Port / Martin Bartos CZE21/9 15721 21/7 2/2 +20
Phil Reid / Calum Reid SCO – Anders Rickan / Mika Hasmats SWE 6/21 21/16 21/13 21/10 +9
Paul Twisterling / Alwin Krist NED – Levente Nándori / Zoltan Czingraber HUN 9/21 21/2 21/16 10/16 +6
Alexander Köpf / Oliver Zwiers GER – Tomas Jirouch / Michal Jurena CZE 15/21 21/6 19/21 15/7 +15
3. kierros 3rd round
Christoph Krenn / Michael Dickert AUT – Christian Wall / Henrik Håkansson SWE 21/13 21/17 21/10 – +23
Ismo Rönkkö / Mikko Kärkkäinen FIN – Jacek Szubert / Rav Rykowski POL 21/5 17/21 21/14 3/1 +21
Peter Vesely CZE / Oliver Kudicke GER – Phil Reid / Calum Reid SCO 18/21 21/19 21/10 12/11 +11
Alexander Köpf / Oliver Zwiers GER – 21/18 12/21 21/16 21/10 +10
Välierät / Semifinals
Ismo Rönkkö / Mikko Kärkkäinen FIN – Christoph Krenn / Michael Dickert AUT 15/21 21/16 21/17 19/9 +13
Peter Vesely CZE / Oliver Kudicke GER – Alexander Köpf / Oliver Zwiers GER 18/21 21/8 21/16 7/5 +17
Pronssiottelu / Playoff 3-4
Christoph Krenn / Michael Dickert AUT – Alexander Köpf / Oliver Zwiers GER 21/7 21/10 21/19 – +27
Loppuottelu / Final
Ismo Rönkkö / Mikko Kärkkäinen FIN – Peter Vesely CZE / Oliver Kudicke GER 21/2 16/21 21/15 – +20

Naisten nelinpeli Women’s doubles
1. kierros / 1st round

Anneli Andersson / Linda Jansson SWE bye
Zuzana Kubanova / Martina Kakosova CZE – Hrzukova / Hrzukova SVK 21/4 21/7 9/21 3/0 + 22
Katerina Sodomkova / Barbora Bachmanova CZE bye
Nicole Eisler / Irrene Seifert GER bye
Karin Geertsma / Joyce Crouse NED bye
Horvath / Hrabina HUN bye
Kerstin Peckl AUT / Michaela Björnström FIN bye
Andrea Scharnagl / Silke Altmann GER bye
2. kierros / 2nd round
Zuzana Kubanova / Martina Kakosova CZE – Anneli Andersson / Linda Jansson SWE 21/13 22/20 21/7 – +24
Katerina Sodomkova / Barbora Bachmanova CZE – Nicole Eisler / Irene Seifert GER 10/21 21/11 10/21 21/7 +2
Horvath / Hrabina HUN – Karin Geertsma / Joyce Crouse NED 21/19 18/21 7/21 21/3 +3
Kerstin Peckl AUT / Michaela Björnström FIN – Andrea Scharnagl / Silke Altmann GER 10/21 18/21 21/11 21/7 +10
Välierät / Semifinals
Zuzana Kubanova / Martina Kakosova CZE – Katerina Sodomkova / Barbora Bachmanova CZE 21/10 21/5 21/2 – +46
Kerstin Peckl AUT / Michaela Björnström FIN – Horvath / Hrabina HUN 21/7 19/21 21/12 1/0 +22
Loppuottelu / Final
Zuzana Kubanova / Martina Kakosova CZE – Kerstin Peckl AUT / Michaela Björnström FIN 21/18 21/9 21/7 – +29

Sekanelinpeli / Mixed doubles
1. kierros / 1st round

Anneli Andersson / Thomas Branke SWE – Jessica Toth AUT / Lars Bosselmann GER 21/16 21/5 21/5 – +37
Emil Gunnarsson / Christine Ingvarsson SWE – Uldis Dzirkalis / Viktorija Smirnova LAT 21/16 21/6 21/16 – +25
Jacek Szubert POL / Evi Hrabina HUN – Magda Kaminska / Krzysztof Burbo 21/17 10/21 17/21 12/11 +10
2. kierros / 2nd round
Michaela Björnström / Mikko Kärkkäinen FIN – Zuzana Kubanova / Tomas Kuban CZE 21/6 21/5 21/14 – +38
Achenbach / Altman GER – Huecksteadt GER / Eiser SUI 21/7 8/21 21/12 12/7 +15
Christian Alte / Irene Seifert GER – Heigl / Schwarzenberger AUT ???
Alwin Krist / Joyce Crouse NED – Anneli Andersson / Thomas Branke SWE 16/21 21/5 21/8 – +24
Välierät / Semifinals
Michaela Björnström / Mikko Kärkkäinen FIN – Alwin Krist / Joyce Crouse NED 21/4 21/18 21/6 – +35
Petr Vesely / Katrina Sodomkova CZE – Kerstin Peckl / Marcel Weigl AUT 21/12 21/16 21/11 – +24
Loppuottelu / Final
Michaela Björnström / Mikko Kärkkäinen FIN – Petr Vesely / Katrina Sodomkova CZE 21/13 21/11 21/8 – +31

Lisää tuloksia tulossa / More results to come

Share on Facebook